Veri Nedir? Veri Kaybı Nedenleri Nelerdir?

Veri Nedir? Veri Kaybı Nedenleri Nelerdir?

Veri Nedir? Veri Kaybı Nedenleri Nelerdir?

Merhaba bugünkü yazımızda her bilgisayar kullanıcısının çoğunlukla rastlamış olduğu ve merak etmiş olduğu veri kurtarma nelerdir konusunu işleyeceğiz. Bu konumuzda temel olarak şu sorulara cevap vereceğiz; Veri kurtarma nelerdir? Veriler iyi mi korunur? Silinen dosyalarınızı iyi mi geri getirebilirsiniz? Veri kurtarma programlarının emek verme mantığı nelerdir? En baştan başlamış olalım o halde.

Veri Nedir?

Verinin sözlükteki anlamıyla başlayalım. Bilgisayar dünyasında veri şöyle anlatılır;

Veri (Data): Bilgisayara girilen işlenmemiş (ham) bilgilere veri denir. Bilgisayarın alabildiği, işleyebildiği, netice üretebildiği ve saklayabildiği herşey veridir. Yani bilgisayarınızdaki depolama biriminizde sakladığınız,kaydettiğiniz her şey veridir. Çoğu insan verileri asla kaybolmayacak,depolama birimleri zarar görmeyecekmiş benzer biçimde yaşarlar. Fakat bu olasılık hiçte uzak değildir. Bir sabah uyandığınızda bilgisayarınızın açılmadığını ve hard diskinizin ömrünü tamamladığını görürseniz şaşırmayın. Bu tip durumlarda tek çözüm verileri kurtarmaya çalışmak olacaktır. Eğer verilerinizi tertipli olarak yedekliyor iseniz bu şekilde bir kaygınız olmayacaktır doğal olarak ki. Verilerinizin yedeği yok ise son deva olarak yazımızda anlatacağımız veri kurtarma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Öncelikle veri yedekleme nelerdir ve iyi mi yapılır onu anlatalım.

Veri Yedekleme Nedir?

Yukarıdaki senaryo gözünüzü korkutmuş olabilir. İşte burada veri yedekleme ve verileri depoladığınız birimlerin zamanlanmış kontrolleri fazlaca büyük ehemmiyet taşıyor. Bir fazlaca bilgili kullanıcı verilerini ek bir harici diske yedekleme yoluna gider. Biraz daha bilgili olanlar ise verilerini günümüzün en fazlaca kullanılan teknolojilerinden olan bulut depolama hizmetlerinde yedekler. Bilgisayarınızda silinmesini vazgeçtiğiniz dosyalar varsa bu tarz şeyleri günlük,haftalık veya aylık olarak harici bir harddiske kopyalayabilirsiniz. Harici harddiskler taşınabilir ve bilgisayarlarınıza bir usb kablosu ile bağlayabileceğiniz ergonomik depolama çözümleridir.

Veriler Neden Hasar Görür

Veriler genel hatlarıyla iki sebepten dolayı hasar görür. Bunları Donanımsal Hatalar ve Yazılımsal Hatalar olarak iki sınıfta inceleyeceğiz. Aşağıdaki grafikte bu hataların oransal dağılımını görebilirsiniz.

Donanımsal Hatalar

Donanımsal yanlışlar çoğu zaman düşme,darbe alma,elektrik kesintisi,sıvı teması,yanma ve ezilme şeklinde durumlardan kaynaklanır. Bu tip durumlarda diskiniz beklenenden daha yavaş çalışır hatta bir çok durumda diskin olduğu bölgeden sesler gelmeye başlar. Diskinizin hasar alıp almadığına veya genel esenlik durumuna bakmanıza yarayacak olan programlar vardır. Bu programlar yardımıyla diskinizde ne şeklinde problemler var görebilir lüzumlu önlemleri almaya başlayabilirsiniz.

En oldukça kullanılan ve çoğu zaman doğru sonuçlar veren HDTune isminde programı kullanabilirsiniz. Programın tecrübe etme sürümü işinizi görecektir. Programı açtıktan sonrasında Health sekmesine tıklayarak diskinizin sağlığı ile alakalı verilere ulaşabilirsiniz. Bütün veri değerlerinin OK olması, sarı ve kırmızı renkte hata olmaması gerekiyor. Eğer bu renklerde hata oldukça fazla sayıda ise (bilhassa kırmızı) verilerinizi yedeklemeye başlamanızın tarihi gelmiştir. Donanımsal hataları gidermek nerede ise imkansızdır. Bu hataları gideren programlar olduğu söylense de aslen bu biçim programların yapmış olduğu tek şey bu hataları yazılımsal olarak yok sayıp günü kurtarmaktır. Bu halde hasar görmüş disklerde bad sector diye adlandırdığımız bozuk sektörler fazlaca fazladır ve bad sector onarımı nerede ise imkansızdır.

Yazılımsal Hatalar

Sizlerin en fazlaca işine yarayacak ve sorunları çözme ihtimalinizin yüksek olduğu kısma geldik. Yazılımsal yanlışlar genel anlamda aşağıdaki durumlar ile karşımıza çıkar; Zararlı program ve yazılımların verilerinizin silinmesine niçin olması İşletim sisteminizin açılmaması Kullanıcıların yapmış olduğu yanlışlar (Silinmemesi ihtiyaç duyulan bir sistem dosyasını silmek) Yanlış diski biçimlendirmek (İçinde silinmemesi ihtiyaç duyulan veriler olan sürücüyü biçimlendirmek)

 

https://database.com.tr/

https://www.verikurtarmahizmetleri.net/

Her Türlü sorununuza çözüm için Bize ulaşabilirsiniz
Tel : 0 312 425 02 04
Whatsapp : 0 552 724 06 06

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk