Ülke puanı sıralaması değişti (Türkiye kaçıncı sırada?)

ulke-puani-siralamasi-degisti-(turkiye-kacinci-sirada?)

Ülke puanı sıralaması değişti (Türkiye kaçıncı sırada?)

Türkiye, UEFA’nın ülke puanı klasmanında geçen sezon 13. sıraya düşerek Şampiyonlar Ligi’ne direkt takım gönderme şansını kaybederken, bu sezon daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Sezon başında 19. sıraya kadar gerileyen Türkiye, temsilcilerimizin aldığı puanlarla 15. sıraya yükseldi.

Ülke puanı sıralamasında her yıl gerileyen Türkiye, geçen sezon 13. sıraya düşerek Şampiyonlar Ligi için direkt katılım şansını kaybetmişti. 

Türkiye, gruplardaki 4. maçlar öncesi 19. sıraya kadar gerilemiş durumdaydı.

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın UEFA Avrupa Ligi’nde aldığı puanlarla üst sıralara tırmanan Türkiye, UEFA’nın ülke puanı klasmanında haftaya 16. sırada girdi. Avrupa kupalarında gruplardaki 6. hafta maçlarının ardından ise 15. sıraya yükseldi.

UEFA ülke puanı sıralamasında Türkiye’nin rakipleri; Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Danimarka, Çekya ve Hırvatistan.

UEFA ÜLKE PUANI SIRALAMASI

14- İsviçre 29,675

15- Türkiye 26,9

16- Yunanistan 26,7

17- Hırvatistan 26,65

18- Danimarka 26,575

19- Çekya 26,4

20- Kıbrıs Rum Kesimi 26,375

HANGİ ÜLKENİN KAÇ TAKIMI KALDI?

Türkiye’yi sıralamada yakından takip eden ülkeler Avrupa arenasında kaç takımla devam ediyor? İşte tüm rakiplerimizin Avrupa’daki temsilci sayıları…

14. sırada önümüzde bulunan İsviçre 4 takımla katıldığı Avrupa arenasına yoluna 1 takımla devam ediyor.

16. sırada bulunan Yunanistan 4 takımla katıldığı Avrupa kupalarına 2 takımla devam ediyor. 

17. sırada bulunan Hırvatistan’ın 4 takımın sadece biri yoluna devam ediyor.  

18. sırada bulunan Danimarka ise en tehlikeli rakiplerimizden. Sezon başında 5 takımla katıldığı Avrupa arenasına 3 takımla devam ediyor.

19. sırada bulunan Çekya 5 takımla katıldığı Avrupa kupalarına 2 takımla devam ediyor. 

20. sırada bulunan Kıbrıs Rum Kesimi’nin ise 4 takımı da kupalardan elendi.

ÜLKE PUANI HESAPLAMASI

Ülke takımlarının sezon içinde topladığı puanların, aynı dönemde o ülke adına yarışmalara katılan ekip sayısına bölünmesiyle, sezonluk puanlar ortaya çıkıyor. Örneğin X ülkeden Avrupa kupalarına katılan 5 takım 30 puan toplarsa, bu ülkenin sezonluk puanı 6 olarak gerçekleşmekte.

Bu yöntemle yapılan son beş sezonun ortalamasıyla da ülke puanı oluşur ve Avrupa kupalarına gönderilebilecek takım sayısı belirlenir.

TAKIMLARIN ÜLKE PUANINA KATKISININ HESAPLANMASI

Ön eleme maçlarında her takım galibiyette 1, beraberlikte 0,5 puan alır. Grup aşamasından itibaren ise bu puanlar galibiyette 2’ye, beraberlikte 1’e yükselir.

Bunların yanında her üç ligde de ek puanlar (bonus) mevcuttur.

Şampiyonlar Ligi’nde gruplarda mücadele eden her takım 4’er, gruplardan çıkmayı başaran her takım 5’er bonus puan elde eder. “Devler Ligi”nde çeyrek final, yarı final ve finale çıkan takımlar da bu turların her biri için 1’er bonus puan kazanır.

Avrupa Ligi’nde gruplardan lider çıkan takımlar 4’er, grup ikincileri 2’şer bonus puanına sahibi olurken, son 16 turundan itibaren her tur için 1’er bonus puan daha eklenir.

Konferans Ligi’nde ise grup birincilerine 2’şer, grup ikincilerine 1’er bonus puan verilir. Söz konusu ligde yarı final ve final oynayan takımlara 1’er bonus puan daha verilmektedir.

Ülke adına toplanan puanlar, o ülke adına Avrupa kupalarında mücadele eden takım sayısına bölünür.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk