Tüm vücudu bağlanarak gömülen bin 200 yıllık esrarengiz bir mumya bulundu

tum-vucudu-baglanarak-gomulen-bin-200-yillik-esrarengiz-bir-mumya-bulundu

Tüm vücudu bağlanarak gömülen bin 200 yıllık esrarengiz bir mumya bulundu

Peru’daki Cajamarquilla antik bölgesinde çalışan arkeologlar sıradışı bir keşif yaptı. Ellerini yüzünü kapatmış bir haldeyken vücudu bir halatla sıkıca bağlanarak gömülen bir mumya gün yüzüne çıkarıldı. Bin 200 yaşında olduğu açıklanan ve cinsiyeti belirnemeyen mumyanın neden böyle gömüldüğünü gizemini korurken, araştırmacılar çeşitili tahminler yürüttü.

Peru’da bir yer altı mezarını kazan arkeologlar, elleri yüzünü kapatan ve tüm vücudu bir halatla bağlanmış olarak gömülen sıradışı bir mumya buldu.
Cinsiyeti henüz belirlenemeyen kişinin kalıntıları, başkent Lima’ya yaklaşık 16 kilometre uzaklıktaki Cajamarquilla arkeolojik alanında keşfedildi.
Bilim insanları, mumyanın geçmişinin bin 200 ile 800 yıl öncesine uzandığını belirterek,  Peru kıyıları ile And dağları arasında gelişen İnka öncesi uygarlıkta yaşadığını açıkladı.
Bununla birlikte, hala devam eden Cajamarquilla’daki kazı, ABD’de yer alan California Eyalet Üniversitesi San Marcos’tan arkeolog Prof. Dr. Pieter Van Dalen Luna tarafından yürütülüyor.
Prof. Dr. Van Dalen Luna, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tüm vücudunun bağlanmış olması ve elleriyle yüzünü kapatmış bir halde gömülmesi onu bölgede bulunan diğer mumyalardan ayırıyor” dedi. 

Van Dalen Luna, bu ayrıntılı bağlama işinin gizemini henüz çözememiş olsalar da  “muhtemel yerel cenaze geleneğinin bir parçası olacağını’ söyledi.

Diğer taraftan arkeologlar, mumyanın bulunduğu yer altı mezarında başka insan kalıntıları ve çeşitli cenaze araçları bulduklarını da açıkladı. Bu keşifler sırasında, içinde bitkisel madde izleri bulunan taş aletler ve seramik kaplar yer aldı.
Bilim insanları, cenazenin biçiminin, bölgedekİ halkın,  İspanyol öncesi dönemin sonlarında farklı etnik kökenlerden oluşan insanlardan oluştuğunu  gösterdiğini sözlerine ekledi.
Çünkü Peru, İnka İmparatorluğu’ndan önce ve sonra gelişen kültürlerden türetilen yüzlerce arkeolojik alana ev sahipliği yapıyor.
İnka İmparatorluğu,  bir zamanlar Güney Amerika’nın güney kısmına, güney Ekvador ve Kolombiya’dan orta Şili’ye kadar hakim oldu ve ilk olarak 13. yüzyılın başlarında Peru yaylalarında ortaya çıktı.
imparatorluk, 1532’de başlayan ve 1532’de İnkaların  son kalesini ele geçiren İspanyolların eline geçti. Ardından bölgedeki çok kültürlülük ve etnik çeşitlilik yok oldu.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk

Yorum Yap