Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi sergisi Sabancı Müzesi’nde ziyarete açıldı

sehzade’nin-sira-disi-dunyasi:-abdulmecid-efendi-sergisi-sabanci-muzesi’nde-ziyarete-acildi

Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi sergisi Sabancı Müzesi’nde ziyarete açıldı

Osmanlı sanat hayatında derin izler bırakmış Şehzade Abdülmecid Efendi çoğu ilk kez yan yana gelmiş bir seçkiyle Sabancı Müzesi’nde. “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” adlı sergi, 21 Aralık 2021 – 1 Mayıs 2022 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Holding’in desteğiyle Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, kendisi de önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile de ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatı üzerine kurgulanan “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisini 21 Aralık 2021 – 1 Mayıs 2022 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.
SSM’deki “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi; SSM’nin koleksiyonu, 14’ü resmi kurum koleksiyonu, 17’si aile koleksiyonu, özel müze ve galeri koleksiyonlarından eserlerle birlikte hayatının son 20 yılını geçirdiği Fransa’nın Nice şehrindeki Musee Massena Koleksiyonu’ndan 1926 tarihli bir otoportre ile Rochefort’taki Pierre Loti Müze Evi’nden gelen ve Abdülmecid Efendi’nin Loti’ye hediye ettiği orijinal çerçeveli 2 resimle beraber 60 tablo ve 300’ü aşkın belgeden oluşuyor.
Abdülmecid Efendi’nin sanatını kapsamlı bir bakış açısıyla ele alan sergide ayrıca SSM koleksiyonunda yer alan Abdülmecid Efendi’ye ait 6 eser ilk kez bilimsel bir araştırma ile “Görünenin Ötesinde Abdülmecid Efendi” başlıklı bölümde yer alıyor. Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi iş birliğiyle gerçekleştirilen çalışmada Abdülmecid Efendi’nin resim tekniği, eserlerinin geçirmiş olduğu restorasyon çalışmaları, kullandığı malzemelerin yapısı, rengi, boya katmanları ve dokusu ile onun sanatsal üretim koşullarına ışık tutuyor.
“SANAT, VAZGEÇEMEYECEĞİMİZ EN ÖNEMLİ DEĞERİMİZ”
Serginin açılışı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Her koşulda, sanatın kapsayıcı, birleştirici, bütünleştirici ve ilham verici gücüne; yaydığı umuda inanıyoruz. Ve işte tam da bu nedenle hangi alanda ne iş yapıyorsak yapalım, sanat bizim vazgeçemeyeceğimiz en önemli değerimiz olarak yerini koruyor. Topluluğumuzun ülkemizin sahip olduğu değerleri daha geniş kitlelere ulaştırma isteği; bugün bir başka ustayla Abdülmecid Efendi sergisi desteğiyle devam ediyor” dedi.
Sakıp Sabancı Müzesi Dr. Nazan Ölçer de “Sakıp Sabancı Müzesi’nin böylesine sıra dışı bir sanatçıya, çok yönlü bir Şehzade’ye ev sahipliği yapacak olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Sultan Abdülaziz’in saltanatı sırasında doğan ilk oğlu Abdülmecid Efendi, çok erken yaşlarda babasının trajik ölümünü yaşamış ve bunu hiçbir zaman unutamamış. Hayatının yaklaşık elli yılını şehzâde, dört senesini veliahd, yaklaşık on altı ayını halife, son yirmi yılını ise sürgünde geçirmiş. Ressam kimliğinin yanında müzik ve hat sanatı ile ilgilenmiş; şehzâdeliğinden itibaren aydınları ve sanatçıları desteklemesinin yanı sıra onlarla kurduğu yakın dostluklarla Osmanlı hanedanı için alışılmışın ötesinde olmuş. Müzemizdeki sergide Doğu’yu ve Batı’yı kendi içinde harmanlamış bir modern çağ prensi olan Abdülmecid Efendi’yi çoğu ilk kez yan yana gelmiş, ilk defa görülecek bir seçkiyle anıyor, Şehzadenin çok yönlü sanatına odaklanıyoruz” diye konuştu.
“Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi 1 Mayıs 2022 Pazar gününe kadar pazartesi hariç 10.00 – 18.00, cumartesi 10.00 – 20.00 saatleri arasında SSM’de Galeri -2’de ziyaret edilebilecek. İşte sergideki eserlerden bazıları…
Cami Kapısı, 1920
Siste Kalyon, 1895-1896
Hanzade Sultan Portresi,1936
Osmanlı Rus Savaşı
Genç Kız, 1906
Genç Kız, 1906
Otoportre
Abdülaziz Portresi
Sis
Abdülmecid Efendi (1868-1944) Ömer Faruk Efendi Özel Koleksiyonu
Abdülmecid Efendi (1868-1944) Ömer Koç Koleksiyonu
Abdülmecid Efendi oğlu Ömer Faruk ile kütüphanesinde
Abdülmecid Efendi çello çalarken
Abdülmecid Efendi
Dürrüşehvâr Sultan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk