Prens Harry ve Meghan Markle, Prens Charles’ın davetini geri çevirdi

prens-harry-ve-meghan-markle,-prens-charles’in-davetini-geri-cevirdi

Prens Harry ve Meghan Markle, Prens Charles'ın davetini geri çevirdi

Oğlu Prens Harry ve ailesini İngiltere’ye davet eden Prens Charles reddedildi. Prens Harry ve Meghan Markle çiftinin, daveti geri çevirme nedeninin, polis korumalarının İngiltere’de kabul görmemesi olduğu ortaya çıktı.

Prens Charles, oğlu Prens Harry ve ailesini İngiltere’ye davet ederek, geçen yaz dünyaya gelen torunu Lilibet’i ilk kez görmeyi istedi. İngiltere tahtının ilk varisi olan Charles, haziran ayında California’da doğan torunuyla henüz tanışmadı.
Mirror gazetesine göre, Noel öncesi gerçekleşen davet üzerine beklenen buluşma, Prens Harry ve Meghan Markle, kraliyet görevlerini bırakıp ABD’ye taşındıktan sonra yapılacak ilk aile buluşması olacaktı. Ancak Prens Harry, iki yıl önce kraliyet rollerini bırakarak vergi mükelleflerinin finanse ettiği polis korumasını kaybetmelerinin ardından, kişisel olarak finanse etmek istedikleri polis korumasının hükümet tarafından reddedilmesi yüzünden İngiltere davetini reddetti.
Harry hükümetin kararının yasalara uygunluğuna dair yargı incelemesi talep ettiğini açıkladı.
ABD’de eşiyle birlikte özel güvenlik tutan Prens Harry, parasıyla polis koruması talebinin İçişleri Bakanlığı tarafından reddedilmesi yüzünden Britanya’ya dönemediğini duyurarak hükümetin bu kararını yargıya taşıdı. Avukatlarının açıklamasına göre, “Eylül 2021’de bir kamu organının aldığı kararların kanunlara uygunluğuna yasal itiraz niteliğinde adli inceleme talep eden Harry, ada basınına sızan haberler üzerine bu bilgiyi kamuoyuna açıklamaya karar verdi.”
“Hükümetin sunduğu güvenlik düzenlemelerin Harry’nin Britanya’da ihtiyaç duyduğu korumayı sağlamadığı, o düzeyde koruma sağlanmadan Harry ile ailesinin evlerine dönemeyeceği” dile getirilen açıklamada, hükümetin daha önce polis koruması için iki ödeme teklifini reddettiği aktarıldı.
Kraliyet kaynaklarına göre Prens Charles, torunlarıyla görüşme şansını kaybettiği için büyük üzüntü yaşadı. Galler Prensi, bu görüşmeyi, Harry ve Meghan ile ilişkilerini düzeltmek için bir fırsat olarak görüyordu.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk

Yorum Yap