Osmanlı sultanlarının portreleri FORMREFORM Retrospektif Sergisi’nde

osmanli-sultanlarinin-portreleri-formreform-retrospektif-sergisi’nde

Osmanlı sultanlarının portreleri FORMREFORM Retrospektif Sergisi'nde

İsmet Yedikardeş’in FORMREFORM Retrospektif Sergisi’nde Osmanlı sultanları portrelerinden seçilen 10 eser ilk kez sanatseverlerle buluşacak.

İstanbul Kazlıçeşme Sanat 2022 sanat yılını, İsmet Yedikardeş’in FORMREFORM Retrospektif Sergisi ile açıyor. 20 Ocak’ta kapılarını açacak retrospektifte sanatçı Yedikardeş’in birçoğu daha önce hiç sergilenmemiş seramik, resim, heykel gibi farklı disiplindeki eserleri sanatseverlerle buluşacak. Sergide Osmanlı sultanları portrelerinden seçilen 10 eser de ilk kez sanatseverlerle buluşacak.

FARKLI DÖNEMLERDEN BİRÇOK ESER SERGİLENECEK

Seramik, resim ve heykel gibi çok yönlü eserleri olan Yedikardeş’in tüm dönemlerinden ve farklı sanat disiplinlerinden eserlerinin yer alacağı sergide; sanatçının daha önce hiç sergilenmemiş birçok çalışması da ilk kez Kazlıçeşme Sanat’ta gün yüzüne çıkacak.

FORMREFORM Retrospektif Sergisi’nde, sanatçının çocukluğunda babasının çömlekhanesinde seramikle buluştuğu döneme ait fotoğrafları, Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisi dönemi koleksiyonu, sanat hayatının önemli kesitleri ve biyografi bölümleri yer alıyor.

4 SERİDEN OLUŞUYOR

Öze Dönüş, İlk ve Son, Mardin Resimleri, Sultanlar olmak üzere dört seriden oluşan serginin küratörlüğünü ise Mehmet Lütfi Şen üstleniyor.

Figüratif seramik ve heykel çalışmaların yer aldığı ‘Öze Dönüş Serisi’nde sanatçının son dönemlerde yaptığı ve daha önce hiç sergilenmemiş 14 eseri bulunuyor.

Retrospektifin ikinci bölümü olan ‘İlk ve Son Serisi’nde ise Yedikardeş’in deri üzerine yağlı boya çalışmalarından oluşan önemli başyapıtları yer alıyor.

‘Mardin Resimleri Serisi’, sanatçının kendisine Mardin konulu yeni bir dünya yarattığı eserlerden oluşuyor. Prof. Dr. Metin Sözen seriyi, “Bu dünyanın içerisinde dün, bugün ve gelecek vardır” sözleriyle tanımlıyor.

Retrospektifin son bölümü olan ‘Sultanlar Serisi’ İsmet Yedikardeş’in medeniyet değerlerine bir vefa olarak yaptığı Osmanlı Sultanları portrelerinden seçilen 10 eser, ilk kez sanatseverlerle buluşuyor. Serinin tamamında 36 Osmanlı padişahı; portresi, tuğrası ve yaptırdığı mimari eserlerden biri ile resmediliyor.

Sanatseverler sergilenen tüm eserleri, FORMREFORM Retrospektif Sergisi için özel olarak hazırlanan katalogdan takip edebilecek. Ayrıca katalogda Prof. Dr. Kaya Özsezgin’in ve Prof. Dr. Metin Sözen’in sanatçı üzerine yaptığı değerlendirmeler ile Samet Karagöz’ün bu retrospektif için kaleme aldığı kapsamlı makalesi de yer alıyor.

SERGİ 6 MART’A KADAR AÇIK

Sanatseverler birçok eserin ilk kez sergileneceği “FORMREFORM” İsmet Yedikardeş Retrospektifini, 20 Ocak – 6 Mart tarihleri arasında Pazartesi hariç her gün, 10.00 – 18.00 saatleri arasında Zeytinburnu Belediyesi Kazlıçeşme Sanat’ta ücretsiz olarak ziyaret edebilecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk