Nuro, üçüncü nesil hava yastıklı teslimat aracını tanıttı

nuro,-ucuncu-nesil-hava-yastikli-teslimat-aracini-tanitti

Geçtiğimiz aylarda sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştiren Nuro‘nun Tiger Global Management ve Google’dan 600 milyon dolar yatırım aldığını yazmıştık. Bu yatırımla, şirket değerinin 8,6 milyar dolara yükseleceği söylendiğini kaydetmiştik. Tiger Global liderliğinde gerçekleşen Seri D turuna Baillie Gifford, Fidelity Management & Research Company, Gaorong Capital, Kroger, SoftBank Vision Fund 1, T. Rowe Price Associates, Woven Capital ve Woven Planet katılmıştı.

Dave Ferguson ve Jiajun Zhu tarafından kurulan şirket, üçüncü nesil teslimat aracını tanıttı. Diğer araçlara göre yayaları korumak adına hava yastığı sistemine sahip. Amaç,çarpma kuvvetini azaltarak yaralanma riskinin önüne geçmek. Piyasaya ne zaman süreleceğine dair net bir bilgi paylaşılmadı.

Üçüncü nesil teslimat aracının elektrik motoru ve bataryası Çin merkezli BYD tarafından üretilecek. Üretim ABD’de gerçekleşecek. Bir taraftan bu gelişme otonom araçlarla ilgili en çok tartışılan güvenlik meselesine başka bir bakış açısı getireceği düşünülüyor.

Nuro yaptığı açıklamadı bu aracı neden geliştirdiğini şu cümlelerle anlattı: “Nuro’yu güvenli, tamamen elektrikli ve kullanımı kolay hale getirmemiz gerekiyordu.” 360 derece dönebilen sensörlere sahip olan araç, 24 poşet taşıma kapasitesine sahip. Diğer araçlarla karşılaştırıldığında 2 kat daha fazla yük taşıyabiliyor. 27 metrekarelik bölmeleri bulunuyor. Ürünlerin sıcaklığını koruyabiliyor. Belirlenen seviyede tutuyor. 

Sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştiren Nuro’nun CVS Pharmacy ile iş birliği yaparak ilaçları evlere taşıyacağını Mayıs 2020’de sizlere aktarmıştık. Şirketin yaklaşık bir yıl sonra yeni bir iş birliğine gittiğini duyuran şirket, Domino’s Pizza ürünlerinin teslimatlarını otonom teslimat robotu ile gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk

Yorum Yap