Kristof Kolomb Günü’nde heykeline saldırı

kristof-kolomb-gunu’nde-heykeline-saldiri

Kristof Kolomb Günü'nde heykeline saldırı

Kristof Kolomb’un (Christopher Columbus) 12 Ekim 1492’de Bahamalar’a ayak basması ABD’de Kolomb Günü olarak kutlanırken Londra’daki Kolomb heykeli boyalı saldırıya uğradı.

Guatemala’nın başkenti Guatemala City’de çoğunluğunu yerlilerin oluşturduğu, köylüleri ve aktivistleri içeren gruplar, Kristof Kolomb’un  (Christopher Columbus) Amerika’ya ayak basmasının yıl dönümü olarak kutlanan Kolomb Günü’nde protesto yürüyüşü düzenledi. Irkçılığın protesto edildiği yürüyüşe yerli ve siyahi topluluklara destek verildi.
Bazı göstericiler, Eski Guatemala Devlet Başkanı Jose Maria Reyna Barrios’un heykeline zarar verdi. Aynn gün Londra’daki Kristof Kolomb (Christopher Columbus) heykeline de saldırı düzenlendi.
ABD’de birçok kişi, Kolomb’un kıtadaki yerlilerin köleleştirilmesinin ve soykırıma uğramasının yolunu açtığını söylüyor.
ABD’de ilk kez bu yıl Kolomb Günü, Başkan Joe Biden’ın yaptığı değişiklikle aynı zamanda Yerli Halklar Günü olarak kutlandı.
1451 – 1506 yılları arasında yaşayan Cenevizli kâşif ve denizci Kristof Kolomb’un keşifleri, Avrupa’nın Amerika’yla ilk teması oldu.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk