Japonya’da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi

japonya’da-prenses-mako-ile-komuro-kei-evlendi

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi

Japonya’da Prenses Mako, erkek arkadaşı Komuro Kei ile dünyaevine girdi. Hakkı olan 1.3 milyon dolarlık ödeneği reddeden Prenses Mako böylece aşkı uğruna kraliyet unvanlarından vazgeçmiş oldu.

Kyodo ajansının haberine göre İmparatorluk İşleri Ajansı (Kunaiçoo) çiftin evliliğine ilişkin yasal evrakları ilgili kuruma sundu. Resmi evrakların onaylanması sonucu her ikisi de 30 yaşında olan Mako ve Komuro Kei evliliğe adım attı.
Mako, sivil erkek arkadaşı Komuro Kei ile evliliği sonrası kaydolduğu yeni kütük kaydı kapsamında Komuro Mako ismini aldı. İmparatorluk Hukukuna göre, halk tabakasından biriyle evlenen imparatorluk ailesi üyesi kadın, kraliyet statüsünü kaybediyor.
Kunaiçoo, evlenerek kraliyet statüsünü kaybeden Mako’nun, hafta içinde İmparatorluk Soyağacı’ndan çıkarılacağını açıkladı.Halihazırda yaşadığı İmparatorluk Konutundan ayrılan Mako’nun, ABD’ye taşınana kadar, eşiyle başkent Tokyo’da bir dairede yaşayacakları bildirildi.
Çiftin, evlilikleri ve ABD’de planladıkları yaşamlarına ilişkin basın toplantısı düzenlemeleri bekleniyor. Mako, ailenin kadın üyelerine kraliyet hanesinden ayrılırken verilen 150 milyon yenlik (1,3 milyon dolar) ödemeyi de almayacak. Komuro’nun ailesinin, annesinin eski nişanlısından finansal yardım talep ettiğinin kamuoyuna yansıması sonrası, Mako’nun bu ödemeyi kabul etmeme niyeti açıklanmıştı.
Mako ile Komuro 2012’de Tokyo’daki International Christian Üniversitesinde tanışmış, Eylül 2017’de nişanlanmak istediklerini duyurmuşlardı. Komuro, Ocak 2019’da yaptığı açıklamada, ailesinin, annesinin eski nişanlısından finansal yardım aldığını kabul etmişti.
Komuro hakkında çıkan olumsuz haberlere rağmen Prenses Mako, Kasım 2020’de, erkek arkadaşı ile evlenmek istediğini kamuoyuna açıklamıştı. Naruhito’nun erkek kardeşi ve Prenses Mako’nun babası Veliaht Prens Fumihito, Kasım 2020’de, çiftin evlenme isteğini onayladığını açıklamıştı.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk