Hamaç Höyük kazısında nekropol bulundu

hamac-hoyuk-kazisinda-nekropol-bulundu

Hamaç Höyük kazısında nekropol bulundu

Gaziantep’in İslahiye ilçesi Hamaç Höyük’teki kazı çalışmalarında Orta Çağ dönemine ait nekropol bulundu. Mezarlardaki çocuk ve yetişkine ait olduğu tahmin edilen 40’a yakın iskeletin cinsiyeti, antropologların çalışmasıyla belirlenecek.

Gaziantep’in İslahiye ilçesi Ağalarobası Mahallesi Karasu Nehri kıyısındaki Hamaç Höyük’te, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen kazı çalışmalarında, Orta Çağ dönemine ait nekropole ulaşıldı.
Kazıdaki alanda oturtulmuş basit toprak, taş sanduka mezarlardaki çocuk ve yetişkine ait olduğu tahmin edilen 40’a yakın iskeletin cinsiyeti, antropologların çalışmasıyla belirlenecek.
Kazı çalışmalarına başkanlık eden, Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin, Hamaç Höyük’ün bölgedeki en büyük höyüklerden olduğunu ancak kaçak kazılarla tahrip edildiğini belirtti.
Kazı çalışmalarında çok katmanlı höyük yerleşmesine rastladıklarını anlatan Engin, “Mezarlar basit toprak, taş sanduka mezarlardan oluşarak içlerinde herhangi bir eşya bulunmadı. Şu ana kadar 40 civarında çocuk ve yetişkin insan iskeletleri bulundu. Bu iskeletlerin cinsiyetleri, antropolog arkadaşların çalışmasıyla netlik kazanacak” dedi.
Prof. Dr. Engin, Hamaç Höyük’teki kazı çalışmalarına 7 arkeolog ve 30 kişilik işçi grubuyla devam edildiğini de belirtti.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk

Yorum Yap