Hakkı Bulut: Arabeskin babası benim

hakki-bulut:-arabeskin-babasi-benim

Hakkı Bulut: Arabeskin babası benim

Şarkıcı Hakkı Bulut, verdiği bir röportajda “Arabeskin babası benim” diyerek yeni bir tartışmanın odak konusu olmuştu. Bulut, katıldığı bir programda konuya ilişkin açıklamada bulundu. Peki, Hakkı Bulut kimdir?

Arabesk müziğin sevilen ismi Hakkı Bulut, verdiği bir röportajda “Arabeskin babası benim, diğerleri ben varken yoktu” açıklamasıyla gündeme gelmişti. 

“ARABESK ÇİZGİMDEN DIŞARI ÇIKMADIM”

Katıldığı bir sabah programında konuya ilişkin açıklama yapan Bulut, “Arabesk çizgimden hiç dışarı çıkmadım. Aynı tarz eserler verdim. Diğer arabeskçiler farklı tarzlarda da eser verdi. Bu nedenle arabeskin babası benim” diye konuştu.

HAKKI BULUT KİMDİR?

3 Şubat 1945 Mazgirt, Tunceli doğumlu Hakkı Bulut, Türk arabesk şarkıcısı-şarkı yazarı, müzik yapımcısı, öğretmen ve oyuncudur.

EĞİTİM HAYATI

Adana Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Adana Öğretmen Okulu’nu bitirdi. Öğretmen Okulunu bitirdikten sonra çeşitli okullarda müdürlük ve öğretmenlik mesleğini 12 yıl boyunca sürdürdü.

Babasının saz çalmasının etkisi ve müziğe küçük yaşta olan ilgisi sebebiyle müzikle de uğraştı. Hatta çocuk yaşlarında köyün kadınlarına çeşitli türküler okur, bahşiş olarak da buğday ekmeğinin arasına tereyağı konularak kendisine kadınlar tarafından hediye edilirdi.

KARİYERİ

Bulut, 1967 yılında ilk plak çalışmasını yaptı. Leylam isimli ilk plağında Orhan Gencebay ve Arif Sağ kendisine bağlama çalarak eşlik etti. 1969 yılında Adana’da yapılan Altın Ses müsabakasında birincilik almasının ardından ikinci plak çalışmasını yaptı ve hemen akabinde yine güfte ve bestesi kendisine ait olan İkimiz bir fidanız adlı eserini (1969) okudu. Bu eser Hakkı Bulut’un tüm Türkiye’de sevilmesine yol açtı. Daha sonra bu eseri müsaade ederek onlarca sanatçının seslendirmesine olanak tanıdı. 

1988 yılında arabesk müzikteki bazı olumsuzlukları eleştirenler, Kültür Bakanlığınca ve ülkede yarattığı olumsuzlukları incelenmek amacı ile Kültür Bakanlığının tertiplediği kongrede konuşmacı olarak bulunan Hakkı Bulut’un eserlerinden arabesk bir parça (örnek olması amacı ile) istendi.

Sanatçı 6 ay önce piyasaya çıkardığı Seven Kıskanır albümünden Seven Kıskanır isimli bestesinin aranjesini Esin Engin ile beraber gerçekleştirdi ve şarkıyı Bakanlığa sundu. Bu eserle ilk kez TRT’nin kapıları resmi olarak Arabesk müziğe ve Hakkı Bulut’a açıldı. Bu şarkı TRT ekranlarında halka ve Atatürk Kültür Merkezi’nde basına sunuldu.

Bazı gazetecilerin haberlerine Hakkı Bulut’un Acısız Arabesk adında bir tarz çıkardığını eleştirenler oldu. Kendisi ile yapılan bir röportajda ”Acısız Arabesk” konusu sorulduğunda sanatçı, kendisinin böyle bir açıklama yapmadığını ve bunun bazı muhabirlerin haberlerinde yayınladığını söyleyen Hakkı Bulut, Acısız Arabesk diye bir kavramı kabul etmediğini, Arabesk müziği ”Halkın her türlü yaşamını, mutluluğunu, üzüntüsünü ele alan müzik arabesk müziktir.” diyerek tanımladı.

Sanatçının 12 sinema filmi ve 2021 itibarıyla 65 albümü bulunmaktadır. Ayrıca söz ve müzikler de kendisine aittir.

Son olarak 28 Eylül 2020 tarihinde “Düşmanı Uzakta Arama Dostum” adlı 65. albümünü piyasaya çıkardı. Hakkı Bulut bir röportajında nasip olursa sevenlerini hiç Hakkı Bulut’suz bırakmayacağını ve 120 yaşına kadar müziğe devam ederek albüm sayısını yüze tamamlayacağını söyledi.

ÖZEL YAŞAMI

1964 yılında Saadet Bulut ile evlenen Bulut’un 5 çocuğu vardır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk

Yorum Yap