Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki kilise ve şapeller ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor

goreme-acik-hava-muzesi’ndeki-kilise-ve-sapeller-ziyaretcilerini-tarihi-yolculuga-cikariyor

Göreme Açık Hava Müzesi'ndeki kilise ve şapeller ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor

Kapadokya’da her yıl yüzbinlerce ziyaretçinin gezdiği Göreme Açık Hava Müzesi içinde yer alan kayadan oyma kilise, manastır ve şapeller tarihi dokusu ve asırlara meydan okuyan freskleriyle turistleri cezbediyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki alanda bulunan çok sayıdaki dini yapıdan Karanlık, El Nazar, Tokalı, Elmalı kiliseleri ile Azize Barbara, Aziz Basil şapelleri, başlıca ziyaret edilenler arasında yer alıyor.
İlk dönemlerde daha sade çizimlerle süslenen kilise, şapel ve manastırlarda, üçüncü yüzyılda Roma İmparatoru 1. Konstantin’in Hıristiyanlığı kabul etmesinin ardından duvar ve tavanlara resmedilen freskler aradan geçen asırlara rağmen orijinalliğini koruyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzeler arasında, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ilk 10 turizm merkezi arasında yer alan Göreme Açık Hava Müzesi’nde bulunan kilise ve şapellerde yer alan orijinal fresklerdeki “Doğum”, “Vaftiz”, “Kudüs’e giriş”, “Beytüllahim’e yolculuk”, “Üç müneccimin tapınması”, “Lazarus’un diriltilmesi”, “Son akşam yemeği”, “İsa çarmıhta” ve “İbrahim peygamberin misafirperverliği” tasvirleri, turistlerin ilgisini çekiyor.
İşte diğer kareler…
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk