Filme konu olan Dune gezegeninde bilimsel araştırma: Yaşama elverişli

filme-konu-olan-dune-gezegeninde-bilimsel-arastirma:-yasama-elverisli

Filme konu olan Dune gezegeninde bilimsel araştırma: Yaşama elverişli

Frank Herbert’in bilimkurgu klasiğinden uyarlanan Dune: Çöl Gezegeni filmi bilim insanlarını da harekete geçirdi. İngiliz araştırmacılar Arrakis adı verilen hikayenin ne kadar gerçekçi olduğunu sınamak için bir araştırma yürüttü. Araştırma sonucuna göre şartlar hayli zorlu da olsa çöl gezegeninin yaşama elverişli olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı.

Dune: Çöl Gezegeni filmi bilim insanlarına ilham oldu. Bristol ve Sheffield üniversitelerinde görevli bir grup bilim insanı, bilgisayar ortamında bir iklim modeli oluşturdu.
Dune romanlarında ve filmin odak noktasında yer alan “Arrakis” adlı çöl gezegeninin atmosfer bileşenleri de hesaba katıldı.
Ekvator bölgelerinde 70 dereceye çıkan sıcaklığın, kutup bölgelerinde 45 dereceye kadar indiğini hesaplayan bilim insanları asla yağmur yağmayan çöl gezegeninin insanlar için yaşanabilir olduğu sonucuna vardı.
Bilim insanları bilimkurgu yazarı Frank Herbert’in 1965 yılında hayal ettiği Dune Gezegeninin bilimsel olarak da tutarlı olduğuna dikkat çekiyor.
DUNE FİLMİNİN FRAGMANI
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk