Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mülteci krizinin Türkiye tarafından kaynaklandığını söylemek nankörlüktür

cumhurbaskani-erdogan:-multeci-krizinin-turkiye-tarafindan-kaynaklandigini-soylemek-nankorluktur

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mülteci krizinin Türkiye tarafından kaynaklandığını söylemek nankörlüktür

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başkanı’yla Ankara’da basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, “Mülteci krizinin Türkiye tarafından kaynaklandığını söylemek nankörlüktür. Mültecilerin botlarını şişleyerek onları ölüme mahkum eden ülke Yunanistan’dır. Elimizde bütün belgeler var” dedi.

Son dakika haberi! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban, baş başa görüşme ve Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 5. Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan toplantıda, “İlk etapta ikili ticaretimizde 6 milyar doları yakalamayı hedefliyoruz. 2024 yılını ‘Türkiye-Macaristan Kültür Yılı’ olarak kutlayacağız” dedi

Macaristan’dan iade edilen eserlerle ilgili de açıklama yapan Erdoğan, “Kültür varlığı kaçakçılığını önlemede kararlı olunması halinde etkin mücadelenin mümkün olduğunu tüm dünyaya gösterdi” diye konuştu.

“MÜLTECİ KRİZİNİN TÜRKİYE’DEN KAYNAKLANDIĞINI SÖYLEMEK NANKÖRLÜKTÜR”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in mülteci krizinde sorunun Türkiye’den kaynaklandığı yönündeki açıklaması ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Dedeağaç’a sevkiyatının devam etmesine ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine, “Öncelikle mülteci krizinin Türkiye tarafından kaynaklandığını söylemek gerçekten nankörlüktür.” karşılığını verdi.

Türkiye’de yaklaşık 5 milyon mülteciye ev sahipliği yaptıklarını belirten Erdoğan, “Bunun 4 milyona yakını sadece Suriye… Irak var, Afganistan var vesaire… 5 milyona yakın mülteciyi ülkesinde ağırlayan, onlara ev sahipliği yapan bir ülkeye ‘mülteci sorunu Türkiye’den kaynaklanıyor’ demek nankörlüktür.” dedi.

“BİZ KAPILARI AÇARSAK NE YAPAR BİLEMEM”

“Eğer biz kapıları açacak olursak Yunanistan ne yapar bilemem.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepsinden öte Ege’de, Akdeniz’de mültecilerin botlarını şişleyerek onları ölüme mahkum eden ülke Yunanistan’dır. Elimizde bütün belgeler var. Çoluk çocuk demeden o botları şişleyerek, bazen kendi kıyı emniyeti, adı emniyet, ve oradan süratle geçmek suretiyle o botları devirerek batıran ve ölüme o insanları mahkum eden yine Yunanistan. Neyi konuşuyorum ben? Tamamıyla ne yazık ki Miçotakis de avanesi de yalanla gün geçiriyorlar, dürüst davranmıyorlar, dürüst davranmadıkları için de bölgede güven telkin etmiyorlar. Şu an itibarıyla da hala sürekli elimizde bütün belgeler var, video kayıtları var. Nasıl Ege’de, Akdeniz’de bu mültecileri, bu düzenli, düzensiz göçmenleri o sulara gömdüklerinin belgeleri var elimizde. Bunu dünyaya anlatmak suretiyle dünyayı aldatabilirsiniz ama Türkiye’yi aldatamazsınız.”

“YUNANİSTAN’IN KENDİSİ ABD ÜSSÜ DURUMUNA GELDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dedeağaç’taki gelişmelere ilişkin de “Aslında sadece Dedeağaç bir üs değil, Yunanistan’ın kendisi şu anda Amerika’nın bir üssü durumuna gelmiştir. Şu anda Yunanistan’ın içerisindeki Amerikan üslerinin sayısını ben saya saya bitiremedim. O denli Yunanistan’ın içinde Amerika’nın üsleri var. Şöyle hepsini bir araya toparladığımız zaman ortaya öyle bir tablo çıkıyor ki Yunanistan’ın kendisi adeta Amerika’nın bir üssü gibi. Böyle bir tablo var. O da harita üzerine bir belge.” değerlendirmesinde bulundu.

​​​​​​​”Dedeağaç bunların içerisinde sadece ufak bir bölge” diye konuşan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şu anda bütün bunlar niye yapılıyor, neden yapılıyor? Biz bunu tabii gerek Biden’la gerek ilgililerle Savunma Bakanım, Dışişleri Bakanım yaptıkları görüşmelerde sorduklarında kaçamak kaçamak cevaplar veriyorlar, dürüst davranmıyorlar. Kendilerine seçtikleri komşu, yanlış bir komşu ve üs olarak da Ege’de Yunanistan’la takındıkları bu tavır doğru bir tavır değil. Düşünün, biz NATO ülkesiyiz, Amerika NATO üyesi, Yunanistan NATO üyesi ama NATO üyeleri olarak Amerika en çok destek veren olduğuna göre biz niye birbirimize düşüyoruz? NATO üyeleri içerisinde gerek asker sayısı itibarıyla gerekse mali destek itibarıyla Türkiye Amerika’dan sonra ilk 7 içerisinde yer alan bir ülkedir, böyle bir tablo var, Yunanistan’ın böyle bir durumu yok, Yunanistan çok gerilerde. Fakat biz kendimize inanıyoruz, kendimize güveniyoruz ve bu bölgenin biz sigortasıyız.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk