Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile basın toplantısı düzenledi

cumhurbaskani-erdogan,-azerbaycan-cumhurbaskani-aliyev-ile-basin-toplantisi-duzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Birinci Ağalı Köyü’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Son dakika haberi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan’da Füzuli Uluslararası Havalimanı Açılış Töreni’ne, Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa ve Ahmetbeyli-Horadiz-Mincivan-Ağbend kara yolu inşaatı ile Zengilan Akıllı Tarım Kampüsü temel atma törenlerine katıldı. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı.

İki lider baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarından satırbaşları:

Bugün yapmış olduğumuz ziyaretlerle kısa süre içerisinde Azerbaycan’da işgalden kurtulan bölgelerin nasıl ayağa kalktığını, geliştiğini görmek her siyasetçinin kârı değil. Çünkü en kısa zamanda ayrıldıkları topraklara artık Azeri kardeşlerim çok daha güzel bir şekilde inşa edilen bu yerlere dönme imkanını bulacaklardır.

Gün gelecek Zengezur’dan çıkıp İstanbul’a kadar gidebileceğiz ve bölgenin transit lojistik merkez olma konumu perçinlenecektir.

Türkiye olarak Azerbaycan’a destek olmaya devam edeceğiz. Biz bölgede kalıcı barış ve kapsamlı normalleşmeden yanayız. Gelişmelerden Azerbaycan’ın tüm komşuları istifade edecektir. Bu projeler dışlayıcı değil, kapsayıcıdır.

Cumhurbaşkanı Aliyev’in açıklamalar ise şöyle:

Ortak adımlarımız tarihte ebedi kalacak. Bu tarihi biz birlikte (Türkiye ile) yazıyoruz. Bütün savaş döneminde birlikteydik, bugün de birlikteyiz. 

Öz kardeşim Türkiye iç işlerine müdahale etmek isteyenlere öyle cevap verdi ki öyle düşünüyorum ki bu bütün siyasetçiler için örnektir.

Zengezur Koridoru bütün Türk dünyasını birleştirecek. Hem Türkiye hem Azerbaycan Zengezur Koridoru’nun gerçekleşmesi için gerekli adımları atacak.

 Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr‘de…

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk