Biden ve Putin’in video konferansla görüştü

biden-ve-putin’in-video-konferansla-gorustu

Biden ve Putin'in video konferansla görüştü

SON DAKİKA HABERİ: ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferans yöntemiyle görüştü. Rusya’nın Ukrayna adımlarının yarattığı endişeyi belirten Biden, askeri saldırganlık durumunda güçlü ekonomik yaptırımlar uygulanacağını aktardı

Son dakika haberi! 

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna konusunu görüştü. Görüşme 2 saat 5 dakika sürdü.

BEYAZ SARAY: BIDEN DİPLOMASİYE DÖNÜŞ ÇAĞRISI YAPTI

Beyaz Saray, görüşme hakkında yazılı açıklama yaptı.

Biden’ın ABD ve Avrupalı ortaklarının, Rusya’nın Ukrayna sınırına askeri yığınak yapmasından duyduğu derin endişeyi dile getirdiği aktarılan açıklamada, “Biden, Rusya’nın Ukrayna’da askeri gerilimi artırması durumunda ABD ve müttefiklerinin güçlü ekonomik ve diğer önlemlerle yanıt vereceğini açık şekilde dile getirdi” denildi.

Görüşmede Biden’ın, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan desteğini vurguladığı belirtilen açıklamada, ABD Başkanı’nın “gerginliğin azaltılması ve diplomasiye dönülmesi” çağrısı yaptığı bildirildi.

Açıklamada, her iki liderin de ekiplerine görüşmenin takibini yapma emri verdiği kaydedilerek, Putin ve Biden’ın stratejik istikrara dayalı ABD-Rusya diyaloğu, siber zorbalık ve İran gibi konularda birlikte çalışma konularını ele aldığı bilgisi de paylaşıldı.

KREMLIN: TÜM SORUMLULUĞUN RUSYA’YA YÜKLENMESİ YANLIŞ

Görüşmeye ilişkin Kremlin’den yapılan açıklamada ise “Görüşme açık ve ciddi bir havada geçti. Putin, tüm sorumluluğun Rusya’ya yüklenmesinin yanlış olduğunu söyledi. Putin, NATO’nun doğudaki genişlemesinin durdurulması için garanti istedi. Putin, Biden’a Ukrayna’nın ülkenini doğusunda yıkıcı bir tutum sergilediğini söyledi” denildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk