BDDK, bankalara kredilerde kripto para konusunda uyarı gönderdi

bddk,-bankalara-kredilerde-kripto-para-konusunda-uyari-gonderdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, BDDK, bankalara gönderdiği yazıda krediler ile edinilen kaynakların, kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için bankalarca azami hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini belirtti.

BDDK’dan Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne kredilerde kripto para uyarısı gitti. Bloomberg HT‘nin haberine göre BDDK, bankalara çeşitli uyarılarda bulundu. BDDK’nın bankalara gönderdiği uyarıda şu ifadeler yer aldı:

Bireysel ve tüzel tüm kredi müşterilerine kullandırılacak kredili mevduat hesabı dahil tüm krediler bakımından, bahse konu krediler ile edinilen kaynakların kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için bankalarca azami hassasiyetin gösterilmesi gerekli görülmektedir.

BDDK daha önce de kredi müşterilerinin cari ya da yakın dönemli ihtiyaçları haricinde kredi kullanımı için uyarılarda bulunmuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk

Yorum Yap