Bakan Nebati: Asgari ücrette beklentiyi karşılayacak bir artış planlıyoruz

bakan-nebati:-asgari-ucrette-beklentiyi-karsilayacak-bir-artis-planliyoruz

Bakan Nebati: Asgari ücrette beklentiyi karşılayacak bir artış planlıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Meclis’te bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Asgari ücret görüşmelerinin devam ettiğini belirten Nebati “Herkesin beklentilerini karşılayacak bir artış yapmayı planlıyoruz işçi kardeşlerimiz rahat etsin” dedi.

Son dakika haberi! 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde konuştu.

Orta vadede cari açıkta kalıcı iyileşme sağlayacaklarını söyleyen Nebati, “2021 yılın cari açık beklentimiz 12 milyar dolar” dedi.

Asgari ücret görüşmelerinin de henüz tamamlanmadığını belirten Nebati, “Herkesin beklentilerini karşılayacak bir artış yapmayı planlıyoruz. İşçi kardeşlerimiz rahat etsin” diye konuştu.

Nebati’nin açıklamalarından satırbaşları:

“Eylül itibariyle cari açık 2020 sonuna göre 16.6 milyar dolar iyileşti. 2021 yılın cari açık beklentimiz 12 milyar dolar. Türkiye’nin küresel ticaretten aldığı pay artacak.

Adımlarımızı serbest piyasa ekonomisi ve finansal serbesti ilkesiyle uyumlu şekilde atacağız.

Orta vadede cari açıkta kalıcı iyileşme sağlayacağız. Vazgeçilen kamu geliri sayesinde enflasyonu 5.3 puan azalttık. 

Asgari ücrete ilişkin görüşmeler de devam etmekte. Herkesin beklentilerini karşılayacak bir artış yapmayı planlıyoruz. İşçi kardeşlerimiz rahat etsin.

“ENFLASYONU KALICI OLARAK DÜŞÜK SEVİYELERE İNDİRECEĞİZ”

Salgın sürecinde vatandaşımıza her türlü destek sağlandı.

Borçlanma politikası kapsamında borçlanmanın ağırlıklı olarak TL cinsinden yapılmasını hedefliyoruz. 

Enflasyonla mücadele konusunda önümüzdeki dönemde de para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümü ile mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal tedbirleri hayata geçirerek ve kalıcı olarak düşük seviyelere indireceğiz.

2022 yılına ilişkin Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarlarına uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 36,2 olarak duyurulmuştu ama Cumhurbaşkanımız yetkisi çerçevesinde yeniden değerleme oranını yüzde 25’e düşürüyoruz.

Aralık ayının ikinci yarısından itibaren kuraklıktan zarar gören 651 bin üreticimize toplamda 2,6 milyar TL kuraklık desteği ödemesi yapacağız”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk