Alec Baldwin kimdir?

alec-baldwin-kimdir?

Alec Baldwin kimdir?

Amerikalı ünlü oyuncu Alec Baldwin, yeni filmi Rust’ın çekimleri sırasında kazayla görüntü yönetmeninin ölümüne neden oldu, filmin yönetmenini de yaraladı. Peki Alec Baldwin kimdir, kaç yaşında ve nereli? Alec Baldwin hangi filmlerde rol aldı?

Dünyaca ünlü oyuncu Alec Baldwin‘in film setinde bir sahnenin çekimi sırasında kurusıkı tabancayı ateşledi.

Mermiler hem görüntü yönetmenine hem filmin yönetmenine isabet etti. 

Görüntü yönetmeni Halyna Hutchins hayatını kaybetti. Filmin senaristi ve yönetmeni Joel Souza ise yaralandı.

Yaşanan olay sonrası yapım şirketi film çekimlerini durdurdu.

ALEC BALDWİN KİMDİR?

Amerikalı oyuncu Alec Baldwin, 3 Nisan 1958’de dünyaya geldi. 2009 yılı ABD ve Japonya ortak yapımı ‘İlişki Durumu Karışık’ filminde rol aldı

Kariyerinin ilk yıllarında Tim Burton’ın Beetlejuice (1988), Mike Nichols’ın Working Girl, Jonathan Demme’nin Married to the Mob ve Oliver Stone’un Talk Radio filmi gibi çeşitli filmlerde hem başrol hem de yardımcı rollerde oynadı.

The Hunt for Red October (1990) ve Glengarry Glen Ross (1992) filmlerinde ‘Jack Ryan’ rolüyle dikkatleri üzerine çekti. O zamandan beri Alice, To Rome with Love, The Aviator ve The Departed filmlerinde Martin Scorsese gibi yönetmenlerle çalıştı.

The Cooler (2003) dramasındaki performansı ona En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü adaylığı getirdi.

The SpongeBob Squarepants Movie (2004), Madagaskar: Escape 2 Africa (2008), Rise of the Guardians (2012) ve The Boss Baby (2017) için seslendirme yaptı.

Sahnede, 1992 Broadway yapımı A Streetcar Named Desire’da Stanley Kowalski’yi canlandırdı ve 1998’de ona Tony Ödülü adaylığı kazandıran Macbeth’in Off-Broadway prodüksiyonunda baş karakter oldu.

Mission: Impossible – Rogue Nation (2015) ve Mission: Impossible – Fallout (2018) filmlerinde rol aldı. 2016’dan beri Match Game’in ev sahibi.

Baldwin, 2017’de kendisine üçüncü Primetime Emmy’sini kazandıran bir rol olan uzun süredir devam eden skeç dizisi Saturday Night Live’da Donald Trump‘ı canlandırması nedeniyle büyük beğeni topladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk