ABD’de hortum felaketi: En az 70 kişi hayatını kaybetti

abd’de-hortum-felaketi:-en-az-70-kisi-hayatini-kaybetti

ABD'de hortum felaketi: En az 70 kişi hayatını kaybetti

ABD’nin 6 eyaletini fırtına ve hortum vurdu. En büyük yıkım Kentucky eyaletinde yaşandı. Kentucky Valisi Andy Beshear, eyaletteki hortum felaketinde en az 70 kişinin hayatını kaybettiğini ve ölü sayısının 100’ü geçebileceğini açıkladı.

ABD’nin merkez ve güneyindeki 6 eyaletini fırtına ve hortum vurdu. Evler çöktü, ağaçlar devrildi. Ortalık enkaz yığınına döndü.

Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri, Mississippi ve Tennessee eyaletlerinde 30’dan fazla hortumun meydana geldiği bildirildi.

En büyük yıkım Kentucky eyaletinde yaşandı. Eyaletin güney batısını çok sayıda hortum vurdu.

CAN KAYBI ARTIYOR

Kentucky Valisi Andy Beshear, eyaletteki hortum felaketinde en az 70 kişinin hayatını kaybettiğini ve ölü sayısının 100’ü geçebileceğini açıkladı.

OHAL İLAN EDİLDİ

Beshear, eyalet tarihinin en kötü hortum faciasının yaşandığını söyleyerek Olağanüstü Hal (OHAL) ilan etti. Kurtarma çalışmalarında Ulusal Muhafızlar görevlendirildi.

ÇATISI ÇÖKEN FABRİKADA İŞÇİLER KALDI

Mayfield şehrinde bir mum fabrikasının çatısı çöktü, işçiler içeride mahsur kaldı.

Hortumun vurduğu sırada fabrikada yaklaşık 110 kişinin bulunduğu açıklandı. Kentucky Valisi “Bu kişilerin çoğunun hayatını kaybettiğini düşünüyoruz” dedi.
Illinois eyaletinde e-ticaret şirketi Amazon’a ait bir deponun çatısı kısmen çöktü. İşçilerin depoda mahsur kaldıkları belirtilirken 2 kişinin öldüğü açıklandı.

Bölgeye çok sayıda ilkyardım ekibi gönderildi.
HORTUM, HUZUREVİNDE YIKIMA YOL AÇTI

Arkansas’ta da hortum bir huzurevinde yıkıma yol açtı. En az bir kişinin öldüğü, binanın bodrumunda mahsur kalan 20 kişinin yaralı şekilde kurtarıldığı bildirildi.

6 eyalette 300 bine yakın eve elektrik verilemiyor. Çoğu eyalette devrilen araçlar ve ağaçlar nedeniyle yolların trafiğe kapandığı belirtiliyor.

Meteoroloji uzmanları hortumun doğuya doğru ilerledikçe şiddetinin artabileceği konusunda uyardı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk