ABD binlerce yıllık Gılgamış Rüya Tableti’ni Irak’a iade etti

abd-binlerce-yillik-gilgamis-ruya-tableti’ni-irak’a-iade-etti

ABD binlerce yıllık Gılgamış Rüya Tableti'ni Irak'a iade etti

Yıllar önce yasa dışı yollarla ABD’ye götürülen Gılgamış Destanı’nın bir bölümünün yazılı olduğu kil tablet, Irak’a iade edildi. ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği yetkililerinden teslim alınan 3 bin 500 yıllık tablet, Irak Dışişleri Bakanlığı binasında basın mensuplarına gösterildi.

Yıllar önce yasa dışı yollarla ABD’ye götürülen Gılgamış Destanı’nın bir bölümünün yazılı olduğu kil tablet Irak’a iade edildi.
ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, binlerce yıllık tableti Irak Dışişleri Bakanlığında düzenlenen törenle Iraklı yetkililere teslim etti.
Irak Dışişleri Bakanı Fuad Huseyin, burada yaptığı konuşmada, ülkeden kaçırılan tarihi eserlerin iadesi için bu yıl yoğun diplomatik çalışma yürüttüklerini söyledi.
Bakan Huseyin, teslim alınan tableti basın mensuplarına da gösterdi.
Antik Mezopotamya’dan günümüze ulaşan en eski eser olarak bilinen Gılgamış Destanı’nın bir bölümünü oluşturan 3 bin 500 yıllık tablet, 1991’de Irak Ulusal Müzesi’nden çalınmıştı.
ABD’li bir antikacının, “Gılgamış Rüya Tableti” olarak bilinen tarihi eseri, 2003’te Londra’da yaşayan Ürdünlü bir aileden satın aldığı ve sevkiyatın içeriğine ilişkin bilgi vermeden ABD’ye gönderdiği belirtiliyor.
Çivi yazısıyla 11 kil tablet üzerine yazılan Sümer destanının parçası, 2014’te Evanjelist Hristiyan inancıyla bilinen Hobby Lobby şirketinin sahibi Green ailesi tarafından 1,67 milyon dolara satın alındı. Tablet daha sonra ABD’deki İncil Müzesi’nde sergilenmeye başladı.
ABD Adalet Bakanlığı 2019’da müzedeki tablete el koydu.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on pinterest
Share on reddit
Share on digg
Share on vk